قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته

گاهی در شرایط ویژه ممکن است در برخی از مکان ها دوربین های مدار بسته‌ی نصب شده، توسط مجرمین و سارقان مورد تخریب و دستکاری قرار می گیرد و باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد صحیح دوربین مدار بسته شود.

به همین دلیل قابلیتی به وجود آمده که از آن به ویژه در مکان هایی که پتانسیل بروز جرم بیشتر است استفاده می شود و آن قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته ( tamper detection ) می باشد.

 

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته
تشخیص دستکاری در دوربین مدار بسته به چه صورت است؟

یکی از زیر مجموعه های سیستم پردازش تصویر vca در دوربین های تحت شبکه هایک ویژن، قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته می باشد.

روش کار این قابلیت به این صورت است که هنگامی که دوربین مدار بسته مورد دستکاری و یا تخریب قرار می گیرد،

این دوربین ها متوجه می شوند و به وسیله زنگ و آلارم این موضوع را اطلاع رسانی می کنند.

به این صورت که اگر فردی قصد صدمه زدن به دوربین را داشته باشد و به طور کلی در روند کار دوربین اختلالی وارد کند، این قابلیت فعال می شود و این موضوع به فرد اطلاع رسانی می شود.

مثلاً در شرایطی که مجرم قصد دارد به وسیله ی پارچه جلوی پوشش و دید دوربین را بگیرد.

 

کاربرد های تشخیص دستکاری در دوربین های مدار بسته

این قابلیت دارای عملکرد خودکار و هم چنین دقت بسیار بالا می باشد که این امکان را برای شما فراهم می کند تا حتی زمانی که در آن مکان حضور ندارید، بتوانید کنترل شرایط و اوضاع را در دست داشته باشید.

استفاده از این قابلیت کاربرد های بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هنگامی که دوربین مدار بسته در برابر ضربه های فیزیکی قرار بگیرد و این ضربه باعث شود که دوربین تکان بخورد و از جای اصلی خود حرکت کند.
هنگامی که شخصی قصد دارد که برق دوربین را قطع نماید، این موضوع را اطلاع رسانی می کند.
هنگامی که لنز دوربین مدار بسته به وسیله‌ی جسمی توسط شخص پوشیده شود و ثبت تصاویر متوقف می شود، این موضوع باعث فعال شدن قابلیت دستکاری دوربین مدار بسته می شود.

قرار گرفتن شی به نحوی که جلوی دید را بگیرد و باعث هر گونه تاری در تصاویر شود. با فعال شدن قابلیت دستکاری دوربین مدار بسته این موضوع اطلاع رسانی می شود.

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته

استفاده از این قابلیت چگونه باعث کمک به افراد می شود؟

این طبیعی است که فردی نتواند کل مدت شبانه روز، یعنی ۲۴ ساعت بر سیستم دوربین ها نظارت کامل و دقیق داشته باشد. اینجاست که اهمیت استفاده از این قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته مشخص می شود.

این قابلیت هنگامی که اتفاق غیر طبیعی رخ دهد شما را با استفاده از هشدار آگاه می کند تا از امنیت مکان اطمینان حاصل کنید.

این امکان برای استفاده کننده از این دوربین ها وجود دارد که حتی اگر در آن مکان حضور نداشته باشد، از راه دور موقعیت به وجود آمده را چک کند. این کار را می توان با استفاده از ابزار های هوشمند مختلفی از جمله تلفن همراه هوشمند، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ و… انجام داد. هم چنین برای استفاده در صنایع و مکان های متفاوت بسیار سود مند می باشد.

از جمله مثال های استفاده از این قابلیت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

در مناطقی که احتمال وقوع جرم بیشتر است یعنی مناطق با نرخ بالای جرم و جنایت هنگامی که دوربین های مدار بسته اتفاق غیر منتظره را شناسایی می کنند و باعث فعال شدن تشخیص دستکاری در دوربین مداربسته می شود، با سرعت زیادی به ماموران امنیتی این هشدار می رسد و آن ها بلافاصله خود را به محل می رسانند تا بتوانند مشکل به وجود آمده را بررسی و نسبت به رفع آن اقدام کنند. در این دسته از مکان ها احتمال مسدود شدن دید دوربین ها به صورت عمدی زیاد است.

هنگامی که باد و باران شدید و یا حتی طوفان رخ می دهد، این موضوع می تواند باعث شکستن شاخه های درختان شود و با افتادن این شاخه ها، دید دوربین مدار بسته پوشیده شود. بنابراین با کمک این قابلیت به فرد اطلاع داده می شود که دید دوربین دچار اختلال شده و فرد می تواند به زودی برای حفظ امنیت شاخه ها را از جلوی دید دوربین بر دارد.

 

بخوانید
دوربین مدار بسته پلکو

نکات مهم در خصوص قابلیت تشخیص دستکاری در دوربین ها

استفاده از این قابلیت با توجه به مزایایی که گفته شد، در مکان های حساس از لحاظ امنیتی به نحوی ضروری می باشد و حتی اگر نگهبان و ماموران امنیتی و حراستی هم استخدام شده اند نیز بهتر است از قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته استفاده شود.

زیرا ممکن است در شرایطی فرد مجبور به ترک مکان شود و در این لحظه اتفاق غیر منتظره رخ دهد.

مورد دیگری که توجه به آن ضروری می باشد نیاز شما و هم چنین محیط مد نظر شما می باشد.

باید با توجه به توقعاتی که از این قابلیت دارید و هم چنین پتانسیلی که محیط برای استفاده از این قابلیت دارد تصمیم گیری کنید و به این سوال پاسخ دهید که آیا استفاده از این قابلیت برای این مکان مناسب است یا خیر؟ اگر مناسب است از کدام نوع و به چه نحوی باید از آن بهره برد؟

یکی دیگر از نکاتی که بهتر است آن را رعایت کنید فعال کردن این قابلیت برای اطلاع رسانی حوادث به چندین نفر است. زیرا ممکن است یک نفر در آن شرایط در دسترس نباشد.

بنابراین بهتر است برای اطمینان از کمک چند نفر بهره برد تا امنیت به صورت کامل حفظ شود. در این شرایط است که فرد جایگزین نیز وجود دارد و امنیت مکان به بیش ترین حد می رسد.

سخن پایانی

امروزه استفاده از دوربین های مداربسته در هر مکان و شرایطی لازم است. این کار برای بالا بردن امنیت مکان شما می باشد خواه مجتمع مسکونی باشد یا یک مغازه. در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته آشنا کنیم و اهمیت استفاده از آن را برای حفظ امنیت بگوییم.

 

بخوانید
فناوری ROI چیست؟

برای اطلاع از آخرین اخبار کانال   و  صفحه اینستاگرم دید افق را دنبال کنید (@dideofogh)

شماره های تماس 02144929827   02144929516

 

بازدیدها: 0

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...