هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته

هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته

 در طی دهه اخیر استفاده از هوش مصنوعی برای ایجاد ماشین ‌هایی با ویژگی ‌های متمایز بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از وسایل و تجهیزاتی که ما به طور روزمره با آن سر و کار داریم، دوربین مداربسته است.

برای امنیت بسیاری از مناطق و پارکینگ ‌ها و مغازه ‌ها و پاساژ‌های بزرگ، دوربین مداربسته استفاده می‌شود. اما ادغام کردن هوش مصنوعی در دوربین چه تاثیری می‌تواند بر روی کارآیی این ابزار داشته باشد؟ در این مقاله ما قصد داریم تا درباره هوش مصنوعی در دوربین مداربسته صحبت کنیم و ویژگی‌های این ابزار را به طور کامل توضیح دهیم.

تاثیر هوش مصنوعی بر کارایی دوربین مداربسته

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که دوربین‌های تشخیص چهره چگونه کار می‌کنند یا دوربین‌هایی که در اتوبان‌ها قرار دارند و سرعت ماشین ها را ضبط می‌کنند. دوربین‌های وجود دارد که می‌توانند تعداد دقیق افراد را بشمارند یا همچنین اگر کسی سرعت غیرمجاز رفت، پلاک آن را ثبت کنند.

این دوربین‌ها مانند دوربین معمولی نیستند که تنها کار آنها کردن ضبط صحنه مقابل آنها باشد، بلکه این دوربین‌های مدار بسته به کمک هوش مصنوعی عملکرد متفاوتی را علاوه بر ضبط صحنه انجام می‌دهند.

اما این دوربین‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟ تاثیر هوش مصنوعی در دوربین مداربسته سبب می‌شود تا این دوربین‌ها بتوانند تمامی صحنه‌های مقابل را آنالیز کنند.

به کمک سیم‌هایی که مشابه نورون‌های مغزی هستند، این دوربین‌ها قدرت ارزیابی و تجزیه و تحلیل پیدا می‌کنند و طبق دستوری که به آنها داده شده است، می‌توانند به بررسی صحنه مقابل بپردازند.

فواید استفاده از هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

از زمانی که هوش مصنوعی در دوربین ‌های مدار بسته آمدند، امکانات بسیاری را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده است و راه‌حل‌های بسیاری را برای افراد ایجاد کرده است.

به عنوان مثال دیگر به کمک این دوربین‌ها می‌توان افراد متخلف را شناسایی کرد که قبلا به کمک تجهیزات دیگر امکان‌پذیر نبود.

 

بخوانید
AWG در کابل چیست؟

علاوه بر این، دوربین‌های مداربسته فواید دیگری نیز دارد که در ادامه برخی از این محاسن را ذکر می‌کنیم. این نوع دوربین‌های مداربسته می‌تواند چهره افراد را آنالیز کند و شخص مورد نظر را تشخیص دهد.

این دوربین‌ها تمامی اجزای صورت و تمامی رنگ‌ها را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار میدهند.

 

هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته

 

فواید : 

 

از فواید دیگر این دوربین‌های مدار بسته این است که به کمک این دوربین‌ها دیگر نیاز به نیروی انسانی خیلی زیادی برای انجام یک فرآیند پیچیده نداریم و همچنین لازم نیست که هزینه زیادی را متقبل شویم.

به عنوان مثال، وقتی شما یک دوربین مداربسته را در سال‌های قبل نصب می‌کردید و نیاز به تشخیص یک شخص خاص داشتید، باید ساعت‌ها فیلم را تماشا می‌کردید و به طور دقیق آن را ارزیابی می‌کردید.

علاوه بر این باید فضای ذخیره زیادی را در سیستم خود ایجاد می‌کردید تا این فیلم‌ها توانایی ذخیره شدن داشته باشد. اما امروزه هوش مصنوعی در این دوربین ها به کار می‌ رود و در کسری از ثانیه این اشخاص را تشخیص می‌دهند و دیگر نیازی به صرف زمان زیاد ندارند.

علاوه بر هدر رفتن زمان زیاد از نیروی انسانی در بسیاری از موارد در گذشته امکان تشخیص اشتباه نیز وجود داشت. زیرا نیروی انسانی مانند هوش مصنوعی قابلیت ذخیره و پرداخت و ارزیابی هزاران موضوع مختلف را ندارد و باید با حوصله و وجود زمان طولانی این کار را انجام دهد.

اما در گذشته به دلیل عدم وجود هوش مصنوعی اشخاص گاهی اوقات دچار اشتباه شده و باعث آسیب می‌شدند.

معایب هوش مصنوعی در دوربین ها

استفاده از دوربین مداربسته به خودی خود در طی سال‌ها هیچ ضرری برای کسی نداشته است. بلکه سود مند نیز بوده است. اما زمانی که هوش مصنوعی در دوربین مداربسته آمد، هر چیزی را باید پیش بینی کرد.

در حال حاضر هر روز در حال رشد و پیشرفت است. در طی سال‌های آینده نیز پیشرفت بسیار زیادی خواهد داشت. بنابراین خطرات زیادی را نیز با خود به همراه خواهد آورد.

زمانی که هوش مصنوعی بسیار پیشرفته با دوربین مداربسته ادغام می‌شود، می‌تواند در آینده حتی در حریم شخصی افراد نیز نفوذ کند و این موضوع خارج از کنترل آنها باشد.

 

بخوانید
دوربین متحرک تحت شبکه

جهان باید کاملاً با استفاده از هوش مصنوعی فعالیت کند و تا زمانی که درصد دخالت به هوش مصنوعی در زندگی افراد بیشتر شود، خطر و ضرر برای همه اشخاص نیز افزایش خواهد یافت.

بنابراین کنترل استفاده از هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته و دیگر ابزارها می‌تواند یکی از معایب هوش مصنوعی در این دوربین ها می باشد. از دیگر معایبی که هوش مصنوعی در این دوربین ها دارد میزان وجود اشتباه است.

 

همانطور که گفته شد :

 

امکان وجود اشتباه و خطا در میان اشخاص و انسان‌ها نیز وجود دارد. اما در صورتیکه انسان از هوش مصنوعی در این دوربین ها استفاده کند، معمولا به آن اطمینان دارد و به اشتباه آن شک نمی کند.

 مثلا فرد را اشتباه تشخیص داده یا پلاک را اشتباه صحبت بکند، می‌تواند باعث پایمال شدن حق افراد شود. به عنوان مثال شما در نظر بگیرید که در یک شب تاریک فردی ماشین خود را در یک منطقه ممنوع پارک کرده باشد.

اگر دوربین نتواند در آن تاریکی شب پلاک را به خوبی ثبت کند، ممکن است که جریمه آن برای شخص دیگری ارسال شود. هر چند این موضوع قابل حل است.

اما تا فردی که به اشتباه جریمه شده این موضوع را پیگیری کند و عدم آن را اثبات کند، بسیار طول خواهد کشید و زمان زیادی از وی تلف خواهد شد. بنابراین هوش مصنوعی به همان میزان که مفید و پر فایده است می‌تواند دارای خطا نیز باشد.

سخن پایانی

در این مقاله درباره هوش مصنوعی در دوربین مداربسته صحبت کردیم و مزایا و معایب و آن را به طور کامل بیان کردیم. به کمک این هوش مصنوعی ما امروز می‌توانیم دقیق‌ترین خلاف‌ها را ثبت کرده و افراد را تشخیص دهیم و نیز روی قوانین مربوط به شهر و کشور تسلط بهتری داشته باشیم.

 

بخوانید
دوربین مدار بسته پلکو

 

برای اطلاع از آخرین اخبار کانال   و  صفحه اینستاگرم دید افق را دنبال کنید (@dideofogh)

شماره های تماس 02144929827   02144929516

بازدیدها: 8

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...