حسگر حرکتی یا موشن دتکشن چیست ؟

05 اردیبهشت، 1401

حسگر حرکتی یا موشن دتکشن چیست ؟

حسگر حرکتی یا موشن دتکشن یک قابلیت مبتنی بر پردازش است. در واقع پردازنده دستگاه با بررسی آنی تمامی فریم ها با هم کوچک ترین تغییر را تشخیص می دهد و این امر باعث تشخیص حرکت می شود.

با توجه به عملکرد دستگاه ، تغییر ناگهانی نور و رنگ در تصویر را نیز به صورت حرکتی تشخیص می دهد.

ردیاب حرکت یکی از رایج ترین ویژگی های سیستم های دوربین مداربسته است. این ویژگی با بررسی تغییرات می تواند هر حرکتی را در تصویر تشخیص دهد و به شما کمک می کند تا پس از جا به جایی تصویر عملکرد مناسبی داشته باشید.

این ویژگی در اکثر محصولات مانیتورینگ جدید موجود است و می توان آن را از طریق پنل تنظیمات دستگاه فعال کرد.

کاربرد حسگر حرکتی چیست؟

بزرگ ترین کاربرد حسگر حرکتی یا موشن دتکشن این است که در تنظیم ضبط سیستم های دوربین مداربسته استفاده می شود.

با استفاده از این قابلیت تشخیص حرکت می توانید سیستم دوربین مداربسته خود را طوری تنظیم کنید که فقط در هنگام حرکت و ایجاد تغییرات در صفحه شروع به ضبط کند و یا 10 ثانیه قبل از حرکت شروع به ضبط کند.

استفاده از این قابلیت طول زمان ضبط، حجم فایل های ضبط شده را تا حد زیادی کاهش می دهد.

سنسورهای حرکتی بی سیم

اکثر سنسورهای حرکتی امروزه بی سیم هستند. نصب سنسورهای بی سیم بسیار آسان است و آنها نیازی به سوراخ کردن ندارند و از طریق Wi-Fi با سایر اجزای سیستم امنیتی شما ارتباط برقرار می کنند.

 

سنسورهای حرکتی برای فیلمبرداری

این سنسورها دوربین های فیلم برداری را با پردازش سیگنال پیشرفته ترکیب می کنند. برخی از این حسگرها هنگامی که حرکتی را احساس می کنند ، دستور شروع ضبط را ارسال می کنند.

بنابراین همیشه در کنار دوربین های مداربسته ای که دارای حسگر حرکتی یا موشن دتکشن هستند استفاده می شود.

این دوربین ها با کمک این سنسورها می توانند نیازی به ضبط صد ها ساعت فیلم بیهوده نداشته باشند و فضای ذخیره سازی را بیهوده اشغال نکنند و فقط موارد مهم و حیاتی را ضبط کنند.

حسگر حرکتی چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر نحوه عملکرد تشخیص حرکت ، بهتر است بدانید که تشخیص حرکت یکی از اولین قابلیت های مبتنی بر پردازش تصویر است.

در این مکانیسم ، پردازنده شما یک فریم را با فریم های قبل و بعد در هر زمان معین مقایسه می کند و با تشخیص تغییرات در تصاویر متوالی ، حرکت را تشخیص می دهد. یعنی اگر تغییر ناگهانی نور در تصویر داشته باشید ، این تغییرات به عنوان حرکت نیز شناخته می شوند.

معایب حسگر های حرکتی

سیستم حسگر حرکتی یا موشن دتکشن تصویری معایب زیادی دارد. اما به دلیل سادگی و کارایی آن در دستگاه های NVR و DVR بسیار رایج است. اولین و بزرگ ترین ایراد سیستم تشخیص حرکت ، حساسیت آن به تغییرات در تصویر است.

این حساسیت باعث می شود که هرگونه تغییر ناگهانی در تصویر به عنوان یک جسم متحرک شناسایی شود. به همین دلیل امکان استفاده از دستگاه های حفاظت تصویری به عنوان آلارم وجود نخواهد داشت.

چه زمانی از این حسگرها استفاده می شود؟

بسته به نیاز کاربر، می توان یک یا همه دوربین ها را در این حالت ضبط کرد. این ویژگی معمولاً در مناطق کم کلیدی که سوژه های متحرک کم تری در طول روز حرکت می کنند استفاده می شود.

قابلیت های حسگر حرکتی

تمام کاری که این دوربین انجام می دهد این است که تغییرات ایجاد شده در یک فریم را با فریم بعدی مقایسه می کند. به عنوان مثال ، یک توپ سفید متحرک وارد تصویر می شود که می تواند زنگ هشدار را ایجاد کند.

در این روش تصاویر به صورت متوالی مقایسه می شوند و در صورت تغییر در تعداد کافی پیکسل در فریم ها، نرم افزار دوربین حرکت را تشخیص داده و هشدارهای لازم را به شما می دهد.

مزایای تشخیص حرکت

صرفه جویی در هزینه : ممکن است کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما اگر از این نوع دوربین ها استفاده نمی کنید، ممکن است مجبور شوید شخصی را برای اهداف نظارتی خود استخدام کنید.

صرفه جویی در زمان : بیش تر وقت شما صرف نظارت بر مکان ها در برابر نفوذ می شود. اما با دوربین های تشخیص حرکت، می توانید در زمان خود صرفه جویی کنید و زمان را برای اهداف بهتر خود صرف کنید.

دوربین همیشه می تواند در حالت آماده به کار بماند و هنگامی که یک جسم یا انسان را حس کرد، به طور خودکار شروع به ضبط کند.

چند دقیقه بعد، زمانی که هیچ اقدامی انجام نمی شود، دوربین ضبط را متوقف می کند و به حالت آماده به کار برمی گردد. می توانید هر زمان که بخواهید به دستگاه مراجعه کرده و تصاویر ضبط شده را مشاهده کنید.

سنسور مادون قرمز غیرفعال

این حسگرها انرژی مادون قرمز مانند گرمای بدن را تشخیص می دهند. در واقع سنسورهای PIR پرکاربرد ترین نوع سنسور در سیستم های امنیتی خانه هستند.

هنگامی که سیستم امنیتی شما آماده است، حسگرهای حرکتی شما نیز فعال هستند. با گرم شدن سنسور ، می تواند گرما و حرکت را در محیط اطراف تشخیص دهد و نوعی شبکه محافظ ایجاد کند.

 

بهترین راه را برای موشن دتکشن در یک محیط انتخاب کنید

 

یکی از مهم ترین عواملی که باید در هنگام خرید و افزودن یک دستگاه یا فناوری جدید به سیستم امنیتی خود در نظر بگیرید ، نحوه عملکرد فناوری یا دستگاه جدید در کنار شبکه و سیستم موجود است.

حسگرهای حرکت در سیستم مجهز به بهترین و به روزترین فناوری ها هستند و کارایی بالایی دارند.

سخن آخر

در این مقاله ما تلاش کردیم تا شما را با حسگر حرکتی یا موشن دتکشن و مزایا و معایب آن به طور کامل آشنا کنیم.

استفاده از آن ها سبب می گردد تا کوچک ترین حرکت ها و تغییراتی را تشخیص دهید و در برابر خطرات احتمالی اقدامات لازم را انجام دهید.

حال باید بسته به نیاز خود بهترین سنسور حرکتی و محل نصب آن را تعیین کنید و یا از کارشناسان این حوزه مشاوره و راهنمایی بگیرید.