مادون قرمز

05 اردیبهشت، 1401

نورافکن ( پروژکتور ) مادون قرمز

 

نورافکن (پروژکتور) مادون قرمز نوعی نورافکن است که باعث روشنایی نامحسوس محیط می شود. این نوع پروژکتور با امواج الکترومغناطیسی با طول موج 850 نانومتر محیط را روشن می کند. این طول موج در محدوده امواج مادون قرمز است.

امواج در محدوده دید چشم انسان نیستند و فقط با دوربین های دید در شب می توان این امواج را تشخیص داد. در نتیجه نور تولید شده توسط پروژکتورهای IR با چشم غیر مسلح تشخیص داده نمی شود.

از کاربردهای این نوع پروژکتور می توان به افزایش دید در شب دوربین های مداربسته، بهبود کیفیت تصویر دوربین های ANPR ، شکار ، کاربردهای نظامی و غیره اشاره کرد.

 

پروژکتور مادون قرمز نوعی پروژکتور است که امواج نور مادون قرمز تولید می کند. پروژکتورهای مادون قرمز  دقیقاً همان عملکرد نورافکن های معمولی را دارند.

تنها تفاوت این است که به جای تولید نور مرئی ، نوری با طول موج کم تر از 850 نانومتر تولید می کنند. یکی از کاربردهای این پروژکتورها استفاده در سیستم های دوربین مداربسته می باشد.

 

نورافکن مادون قرمز چیست ؟

 

نورافکن (پروژکتور) مادون قرمز زمانی استفاده می شوند که نورهای مادون قرمز دوربین مداربسته نور کافی را تامین نمی کنند یا دوربین فاقد دید در شب مادون قرمز است.

اگر پنهان کردن نور برای شما اضطراری نیست، از نظر فنی و اقتصادی استفاده از منابع نور مرئی مانند پروژکتورهای معمولی توصیه می شود. دوربین مداربسته با استفاده از نور مرئی کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت و به وسیله آن به تصویر رنگی دسترسی خواهید داشت.

 

انواع پروژکتور IR

پروژکتورهای IR در انواع مختلف با تابلوها و اشکال مختلف اعم از مستطیلی، استوانه ای و … تولید می شوند که هر کدام دارای قابلیت های خاصی می باشند.

برخی از پروژکتورهای IR یک سنسور داخلی نیز دارند که به LED های پروژکتور دستور می دهد تا زمانی که نور محیط کم تر از حد معمول است روشن شوند. هم چنین تعداد LED های به کار رفته در ساختار پروژکتور بر عملکرد آن تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال یک پروژکتور با حدود 200 لامپ ال ای دی می تواند محل مورد نظر را تا عمق 150 متری پوشش دهد در حالی که یک پروژکتور IR با 50 ال ای دی فضایی را در عمق 50 متری روشن می کند.

 

پروژکتور مادون قرمز چگونه کار می کند؟

 

این نورافکن ها از تعداد بالایی LED مادون قرمز تشکیل شده اند. عملکرد این ال ای دی ها بسیار شبیه به ال ای دی های نوری معمولی است. هر چه این ال ای دی ها قدرت بیش تری داشته باشند، نور بیش تری تولید می کنند و البته پروژکتور قدرتمندتر است. طول موج نور تولید شده توسط این پروژکتورها معمولا بین 800 تا 900 نانومتر است که برای انسان نامرئی است.

 

چه زمانی از پروژکتور مادون قرمز استفاده می شود؟

 

نورافکن (پروژکتور) در موارد خاصی استفاده می شوند که در زیر به آنها اشاره می شود:

زمانی که دوربین های مداربسته دید در شب ندارند و LED مادون قرمز ندارند: اکثر دوربین های مداربسته موجود در بازار قابلیت دید در شب را دارند اما اگر از دوربین های مداربسته جعبه ای استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که LED مادون قرمز ندارند. 

 

زمانی که برد دید در شب دوربین کافی نیست: اگر دوربین انتخابی هایک ویژن برای مکان مورد نظر دارای برد دید در شب کافی نباشد، می توان از پروژکتورهای IR استفاده کرد.

 

به عنوان مثال، یک منطقه 500 متر مربعی را در نظر بگیرید که می خواهید تمام قسمت های تاریک منطقه را زیر نظر داشته باشید. به دو روش می‌ توان این کار را انجام داد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

یکی اینکه دوربینی با برد دید در شب بالا مثلاً 500 متر تهیه کنید که در این صورت باید هزینه زیادی برای دوربین بپردازید.

راه دوم و مقرون به صرفه تر ، استفاده از نورافکن (پروژکتور) مادون قرمز با برد 500 متر است که هزینه بسیار کم تری دارد.

 

نورافکن مادون قرمز (برای دید در شب دوربین مدار بسته)

 

امواج مادون قرمز نوعی امواج الکترومغناطیسی هستند که پس از برخورد با جسم گرم می شوند.

این امواج گروهی از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین دلیل است که وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیریم احساس گرما می کنیم. این امواج طول موج بیش تری نسبت به امواج مرئی دارند و فرکانس کم تری دارند.

به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیسی بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی قرار می گیرند که کم ترین شکست را نسبت به سایر رنگ ها دارند. به همین دلیل است که آنها را امواج مادون قرمز یا مادون قرمز می نامند.

 

تصاویر در تصویربرداری دید در شب چگونه است؟

 

تصویربرداری زیر نور مادون قرمز سیاه و سفید است. این به دلیل ماهیت تصاویر رنگی است.

در زیر نور مرئی، هر جسم با توجه به اجزای تشکیل دهنده اش ، طول موج های خاصی را منعکس می کند و رنگ آن جسم با رنگ طول موج بازتاب شده تعیین می شود. (طول موج نور مرئی بین 400 تا 700 نانومتر است و تمام رنگ های مرئی در این بازه هستند).

در تصویربرداری تنها یک طول موج (850 نانومتر) وجود دارد. بنابراین تصاویر تنها در یک رنگ قابل مشاهده هستند.

 

نور پروژکتورهای مادون قرمز با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است؟ 

 

طول موج پروژکتورها 850 نانومتر است. چشم انسان قادر به تشخیص امواج الکترومغناطیسی با طول موج بین 400 تا 700 نانومتر است. بنابراین نور پروژکتور IR با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. این امر مستلزم دوربین های دید در شب خاص مانند دوربین های دوچشمی ، دوربین های مدار بسته در حالت شب و … است.

 

سخن آخر

 

در این مقاله ما تلاش کردیم تا شما را به طور کامل با نورافکن (پروژکتور)  آشنا کنیم. استفاده از این دوربین های مداربسته برای تصویر برداری در شب در محدوده زیاد تا 500 متر می تواند مناسب باشد که نسبت به کارایی خود، بسیار مقرون به صرفه هستند و نیازمند پرداخت هزینه بالایی نیستند.