یو پی اس UPS

22 آبان، 1400

یو پی اس UPS

 

یو پی اس ups همان منبع تغذیه بدون وقفه می باشد. در حقیقت یک منبع تغذیه الکترونیکی است که کار اصلی آن ، تامین کردن توان مورد نیاز بار مصرفی بدون وقفه می باشد و با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز تجهیزات و لوازم مصرف کننده را تأمین می کند.

سیستم یو پی اس در واقع بین برق شهری و هم چنین دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد که علاوه بر تنظیم کردن برق شبکه و تثبیت کردن آن ، مانع از نفوذ کردن نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود.

در این مقاله قصد داریم کمی بیش تر با یو پی اس آشنا شویم ، پس تا انتها همراه ما باشید.

 

کاربرد های یو پی اس

از جمله کار های مهمی که قابلیت انجام آن را دارد می توان به زمان هایی اشاره کرد که برق شهری قطع می شود.

در این زمان بلافاصله و بدون ایجاد وقفه دستگاه یو ‌پی آس وارد مدار شبکه می شود و برق مصرفی مورد نیاز را تامین می کنند به صورتی که نیاز به ریست کردن و یا هم چنین خاموش کردن دستگاه مورد استفاده باشد.

سیستم یو پی اس دارای وظایف زیادی می باشد و از جمله این وظایف می توان به حفاظت از وسایل الکتریکی حساس در برابر نوسانات برق اشاره کرد.

بنابراین این سیستم از تعمیرات و عقب افتادگی های احتمالی که هزینه های هنگفتی به دنبال دارد جلوگیری می کند. هم چنین علاوه بر محافظت از این دستگاه های الکتریکی حساس ، باعث ثبات جریان برق و تقویت آن نیز می شود.

انواع یو‌ پی اس

این یو پی اس ها با توجه به فناوری و معماری که دارند ، به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی سه مدل این یو پی اس ها می پردازیم :

مدل آفلاین (OFFLINE)
مدل آنلاین (ONLINE)
انواع مدل لاین اینتر اکتیو (LINE INTERACTIVE)

 

یو پی اس آفلاین

این نوع از یو‌ پی اس ها به صورت آفلاین کار می کنند و کارکرد آن به نحوی است که دستگاه های مصرف کننده به صورت مستقیم به برق شهری متصل می شوند.

انواع یو‌ پی اس آفلاین فقط در زمان هایی فعال می شوند که برق دچار نوسان و قطعی شود. در این شرایط است که منبع تغذیه دستگاه مصرف کننده از یو‌ پی اس ups تغذیه می شود و به کار خود ادامه می دهد.

در نتیجه اگر هدف شما از خرید آن ، استفاده از ویژگی تامین برق به صورت بی وقفه است، استفاده از این یو پی اس می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.
البته این نوع از یو‌ پی اس در توان خروجی به کیفیت قابل قبولی نرسیده اند و به همین دلیل تولیدات آن به قدری محدود تر شده است.

 

یو پی اس آنلاین

اگر هدف شما از خرید یو پی اس به عنوان یک منبع تغذیه بی وقفه، علاوه بر تامین برق بی وقفه، دریافت کردن توان خروجی مناسب نیز است، پیشنهاد مناسب برای شما نوع آنلاین یو پی اس می باشد.

در انواع آنلاین یو پی اس علاوه بر اینکه شارژر باتری و تامین بی وقفه ی برق در حال انجام است، بخش اینورتر در همه زمان ها فعال می باشد و توانایی فراهم کردن توان خروجی مناسب را فراهم می کند.

این اقدام به منظور حفاظت بیش تر و بهتر از دستگاه مصرف کننده صورت می گیرد تا ولتاژ ورودی نیز به خوبی کنترل شود.

 

تکنولوژی لاین اینتر اکتیو

در این تکنولوژی قطعه ی اینورتر همیشه به حالت روشن و فعال قرار دارد و تا هنگامی که ولتاژ ورودی در بازه ی استاندار و معمول خود قرار دارد، اقدام به شارژ باتری می کند.

اما در صورتی که ولتاژ ورودی از بازه ی طبیعی و استاندار خود خارج شود ، توان خروجی یا برق وارد شده به مصرف کننده از طریق باتری های منبع تغذیه بی وقفه تامین خواهد شد تا باعث بروز آسیب به دستگاه نشود.

از این نوع لاین اینتراکتیو در بیش تر تجهیزات موجود در شبکه های مختلف بهره برده می شود.

اجزای تشکیل دهنده یو‌ پی اس

 از چهار جزء اصلی تشکیل شده که شامل موارد زیر می باشد:
یکسو کننده شارژ (رکتیفایر)
باتری
مبدل DC به AC (اینورتر)
کلید غیر هادی (سوئیچ)

 

رکتیفایر

به صورت خلاصه می‌ توان بیان کرد که یک رکتیفایر در دستگاه منبع برق اضطراری این وظیفه را دارد تا جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل کند. در حالت کلی سه مدل از رکتیفایر وجود دارد که با توجه به کاربرد می توانید نوع مناسب خود را انتخاب کنید.

 

باتری

بخشی از منبع تغذیه بی وقفه می باشند که در زمانی که جریان برق شهری وجود ندارد، وظیفه‌ ی رساندن انرژی به دستگاه های وصل شده به خروجی را بر عهده دارند.

البته باید توجه کرد که در صورتی که برق شهری به وسیله ی نوسانات و فرکانس های غیر طبیعی دچار اختلال شود هم تامین برق دستگاه های خروجی بر دوش باتری قرار می گیرد.

اکثر باتری های دستگاه برق اضطراری از انواع سیلد اسید می باشند. این نوع از باتری ها به نحوی طراحی و تولید می شوند که توسط لایه هایی محافظ از جنس فیبر پوشیده می شوند تا از آسیب های وارده توسط نفوذ رطوبت و دیگر عوامل مخرب حفظ شوند.

 

اینورتر

این قطعه در یو پی اس ups وظیفه‌ ی تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب را دارد‌. در حقیقت خروجی یک اینورتر به طور تقریبی معادل ولتاژ برق شهری می باشد. این سیستم نه تنها در منابع برق اضطراری کاربرد دارند، بلکه حتی در مجموعه هایی هم چون سلول های خورشیدی نیز در ای کاربرد های فراوانی هستند.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را به صورت مختصر با یو پی اس ها آشنا کنیم و اطلاعات مختصری درباره ی آن به شما ارائه دهیم. شما را با کاربرد های یو پی اس و اهمیت استفاده از آن آشنا کردیم و اجزا و قطعات تشکیل دهنده آن را نیز به صورت مختصر مورد بررسی قرار دادیم.