AGC در دوربین مدار بسته چیست؟

23 فروردین، 1401

AGC در دوربین مدار بسته چیست؟

در دوربین های مدار بسته و هم چنین سیستم های امنیتی اصطلاحات بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد که هر کدام از آن ها مفهوم خاصی را می رسانند. یکی از این مفهوم ها ، قابلیت AGC در دوربین مداربسته می باشد که مخفف عبارت automatic gain control است.

این AGC این قابلیت را به دوربین مدار بسته می دهد تا نور محیط و همچنین میزان روان شناسی در ضبط را کنترل و تنظیم کند و همان طور که می دانید چون کیفیت با روشنایی رابطه ی مستقیم دارد ، به نوعی باعث افزایش کیفیت تصویر می شود.

 

قابلیت AGC دوربین های مدار بسته چیست و به چه صورتی می باشد؟

نحوه ی عملکرد دوربین مدار بسته به این صورت است که اگر نور محیط از یک مقدار مشخص کم تر باشد، این دوربین های مجهز به تکنولوژی AGC به صورت خودکار و اتوماتیک، سیگنال های ویدیویی را تقویت می کنند و باعث جبران کمبود نور تا حدود زیادی می شوند.

در شرایط کم نوری هم چنین برخی از این دوربین های مدار بسته برای کار هایی از جمله بهبود مصنوعی دامنه پویایی خود و همین طور تولید تصاویر قابل استفاده از قابلیت AGC بهره می گیرند. AGC در دوربین مداربسته در واقع نوعی تقویت کننده می باشد که به صورت اتوماتیک نور تصاویر دریافتی را تنظیم و در صورت نیاز افزایش می دهد تا وضوح ضبط اشیا بیش تر شود.

 

به این صورت که در شرایط عادی عکس به صورت عادی نشان داده می شود اما در زمانی که کیفیت عکس به سطح کمی می رسد، دوربین مدار بسته با کمک این قابلیت شروع به تقویت و افزایش سیگنال می کند تا کمبود نور جبران شود و کیفیت عکس به حالت مطلوب برسد.

هنگامی که در دوربین مدار بسته ای این قابلیت AGC فعال باشد، دامنه دینامیکی به صورت الکترونیکی افزایش و بهبود می یابد. به عنوان مثال در این روش میزان روان شناسی از ۱۶ db به ۳۶ db خواهد رسید.

همین موضوع موجب می‌ شود که نمایش محیط های تاریک با کیفیت بالا تری صورت گیرد. البته لازم به ذکر است که با بالا رفتن میزان نور، نویز نیز افزایش می یابد و نقاط رنگی فراوانی ایجاد می شود

 

معایب و مزایای AGC

از مزایای وجود AGC در دوربین مدار بسته این که دوربین مدار بسته در شرایط نوری بسیار پایین تر از حد استاندارد، تصاویر را تولید می کند.

از معایب این قابلیت می توان به این اشاره کرد که تقویت فقط مربوط به داده های قابل استفاده نیست، بلکه حتی نویز هایی که در پس زمینه وجود دارند نیز تقویت خواهند شد. بنابراین با افزایش کیفیت، نویز نیز بیش تر خواهد شد.

 

نکات مهم در خصوص قابلیت AGC

امروزه تمامی دوربین های مدار بسته دارای این قابلیت می باشند و این قابلیت با توجه به نیاز کاربران استفاده کننده از آن تنظیم می شود. به این صورت که قابلیت تنظیم در درجات مختلف از جمله پایین، متوسط، بالا و هم چنین خاموش را دارا هستند.

برای این که نویز وارده را به حداقل مقدار ممکن کاهش دهید، می توانید با هدف مکانیزم تقویت بهتر از چیپ تصویر پیشرفته بهره ببرید. به این صورت که حسگر های نوری که نسبت به نور دارای حساسیت بیش تری باشند، نیازمند سیگنال های کم تری به جهت تقویت می باشند.
دوربین مدار بسته هنگامی که اقدام به بهبود و افزایش میزان کیفیت تصویر می کند که سیگنال ویدئو از حداقل سطح مورد نیاز دوربین کم تر باشد.

علاوه بر این AGC در دوربین مداربسته برای کاهش نویز و میرایی تصویر و هم چنین افزایش سیگنال تصویر عمل می کند و باعث کاهش نسبت سیگنال به نویز می شود.

در حقیقت کیفیتی را فراهم می کند که یک دوربین بدون قابلیت AGCقادر به فراهم کردن آن نخواهد بود.

زمانی که دوربین مدار بسته یک تصویر با کیفیت تولید می کند، بر تولید حداقل یک تصویر که قابل قبول باشد، به میزان نور کافی نیاز دارد.

در شرایطی که وضعیت نوری به یک سطح مشخصی کاهش یابد، نور برای دوربین امنیتی برای ایجاد کردن یک عکس ویدیویی با کیفیت به حد کافی نخواهد بود. بنابراین در این هنگام است که با فعال بودن قابلیت AGC این شرایط نوری جبران می شود.

 

کاربرد استفاده از قابلیت AGC در دوربین های مدار بسته

عوامل زیادی وجود دارد که ما را ملزم به استفاده از این قابلیت در دوربین های مدار بسته می کند. یکی از مهم ترین عواملی که در هنگام انتخاب دوربین مدار بسته به عنوان سیستم امنیتی و نظارتی برای خانه، محل کار یا فضای تجاری باید به آن توجه نمود این است که دوربین ها چگونه با شرایط روشنایی متنوع سازگار و همگام می شوند

تا تصویر نهایی کاملا به صورت شفاف و روشنایی و با حداقل میزان نویز ارائه شود.

دیدن فیلم های زنده و یا به اصطلاح لایو مشتریان فروشگاه ها و مراکز به صورت واضح حائز اهمیت زیادی می باشد و استفاده از قابلیت AGC این شرایط را به وجود می آورد تا با تنظیمات لازم ، بتوان آن را با توجه به نیاز کاربر، هماهنگ کرد.

در بازار امروز دوربین های مدار بسته بسیار پیشرفته و هم چنین گران قیمتی وجود دارند که از عملکرد ها و قابلیت های بیش تری برخوردار هستند اما با یک خرید هوشمندانه می توان مدلی را تهیه کرد که با وجود کیفیت بسیار عالی، قیمت مناسبی داشته باشد.
این دوربین های مدار بسته با کتابچه های راهنما عرضه می شوند که ویژگی های مختلف دوربین و قابلیت های آن را ارائه می دهد و از طریق اطلاعات درج شده در آن می توان تنظیمات آن را شخصی سازی کرد.

از جمله مواردی که در این کتابچه راهنما درج شده می توان به میزان وضوح ، نرخ فریم ، فشرده سازی ، تنظیمات فیلم، وضوح و تنظیمات دوربین و … اشاره کرد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با قابلیت AGC در دوربین مداربسته آشنا کنیم. با ویژگی ها و اهمیت استفاده از آن آشنا شدید و دانستید که ویژگی ها و کاربرد های این قابلیت به چه نحوی می باشد.