حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دید اُفق | فروش و نصب تخصصی

دوربین مداربسته

نحوه کار کدک دوربین مداربسته

هنگامی یک ویدیو توسط یک دوربین مداربسته تولید می شود، لازم است فشرده سازی آن برای صرفه جویی در پهنای باند و فضای ذخیره سازی انجام شود. فشرده سازی توسط یک الگوریتم مانند MJPEG ,MPEG-4 ,H.264 یا H.265 انجام میشود، در این مقاله به شما نحوه کار کدک دوربین مداربسته را توضیح خواهیم داد.

یک کدک دوربین مداربسته مثل یک کدک استاندارد کار می کند و استاندارد ایجاد شده برای کاهش اندازه ویدیو و یا از بین بردن اطلاعات اضافی کار می کند.
ما می توانیم کلمه CODEC را به دو بخش تقسیم کنیم:

  • فشرده سازی=  CO
  • DEC= Decompression

در ابتدا طرفی که ویدیو را تولید می کند آن را فشرده میکند، در حالی که طرف دیگر آن را دریافت می کند تا دوربین مداربسته ویدیو را به درستی در یک رایانه، تلفن همراه و یا تبلت یا دستگاه های دیگر نمایش دهد.

در یک سیستم آنالوگ، DVR (ضبط کننده دیجیتال ویدیو) سیگنال ها را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می کند و از الگوریتم برای فشرده سازی ویدیو قبل از ضبط آن بر روی هارد دیسک (HD) یا انتقال زنده به کامپیوتر یا دستگاه های دیگر استفاده می کند.

فشرده سازی در یک سیستم با دوربین های آنالوگ و  DVR ها

فشرده سازی در یک سیستم با دوربین های آنالوگ و DVR ها

DVR ها از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می شود و ویدیو را با استفاده از برخی الگوریتم های کدک دوربین مداربسته فشرده سازی می کند و برخی از قسمت های اطلاعات ویدیویی را حذف می کنند تا فضای کافی جهت ذخیره سازی ویدیو در دسترس باشد.

فشرده سازی در یک سیستم با دوربین های IP و NVR

فشرده سازی در یک سیستم با دوربین های IP و NVR

در یک سیستم دوربین مداربسته IP، دوربین مسئولیتی در دیجیتال سازی و فشرده سازی ویدیو دارد، بنابر این ویدیو را مستقیما به NVR (ضبط کننده شبکه) ارسال می کند تا در هارد دیسک (HD) ضبط شود.

NVR فیلم ها را در یک فرمت دیجیتال ضبط می کند و به یک رایانه که دارای نرم افزار نظارت خاص است، انتقال می دهد.

اما اگر برخی اطلاعات از ویدیو دیجیتالی حذف شود، بخشی از کیفیت از بین می رود درست است؟

بله، اما این ایده به این دلیل است که برخی از اطلاعات که ممکن است اطلاعات اندکی هم باشند بر کیفیت نهایی تاثیر بگذارند، هر کدام از کدک های CCTV به شیوه ای متفاوت این کار را انجام می دهند.

رایج ترین کدک ها عبارتند از:

  •  نسخه ای که با دنباله ای از تصاویر کار می کند MJPEG
  •  نسخه ای که با تغییرات جزئی بر روی تصویر کامل کار میکند MPEG-4
  •  نسخه ای که  پیشرفته تر و تکامل یافته تر از MPEG-4 است H.264

MJPEG CODEC چگونه کار می کند؟

بیشتر از MJPEG صحبت می کنیم، در واقع مجموعه ای از تصاویر کامل است که در یک توالی سریع فرستاده میشوند تا حرکت مدام را ایجاد کنند در واقع MJPEG این اصل الگوریتم را رعایت می کند که تصاویر کامل دوربین را به ضبط کننده ارسال می کند تا تصاویر را پخش کند.

فریم های بیشتر در هر ثانیه ارسال میشود، اثر کمتر رباتیک بر روی رباتیک رخ می دهد، بیشتر محاسبه FPS با استفاده از پروژه های  CCTV باعث تولید نمایش ویدیو با کیفیت خوب و انتقال و ذخیره سازی بدون صرف هزینه زیاد می شود.

CODEC MPEG-4 چگونه کار می کند؟

یک روش هوشمند برای ضبط و ارسال ویدیو است در واقع دوربین برای ضبط و ارسال ترکیبی از تصاویر کامل و جزئی طراحی شده است.

این یک ایده بسیار خوب در صرفه جویی در منابع با توقف کردن ویدیو در فریم های کامل و جزئی (تصاویر) و ارسال به( NVR ها یا کامپیوترها)  به گیرنده یک سازماندهی و مونتاژ در ویدیو ایجاد می کنند.

H.256 CODEC چگونه کار می کند؟

 H.256 چیزی بیشتر از تکامل MPEG-4 نیست، بنابراین از همان اصل استفاده می کند، با این حال با یک الگوریتم بهبود یافته که از پهنای باند کمتر برای انتقال و ذخیره سازی است استفاده می کند.

در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان دوربین مداربسته که از کدک H.256 استفاده می کنند، فیلم ها را بیشتر فشرده می کنند که این یک استاندارد جدید CCTV برای بازار است.

عبارت نهایی در خصوص کدک CCTV

کدک های CCTV یک مقدمه اساسی برای MPJEG است، برخی از مزایا و معایب برای انواع مختلف از برنامه های MPEG-4, H.264, H.265 وجود دارد اما در بیشتر مواقع از این برنامه ها استفاده می شود.

 

dideofogh
X

  • پخش کننده و وارد کننده انواع دوربین های مداربسته

  • نمایندگی اصلی تمامی برند ها

  • کامل ترین فروشگاه در سراسر کشور در سال 2019

You have successfully subscribed to the newsletter

لطفا ایمیل خود را وارد کنید

دید اُفق will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.