حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دید اُفق | فروش و نصب تخصصی

دوربین مداربسته

تکنولوژی RAID چیست؟

تکنولوژی RAID چیست و به چه معنایی می باشد؟ Disks Redundant Array Of Independent که به اختصار به آن RAID گفته می شود به معنای آرایه ای از دیسک های مستقل می باشد. آغاز فعالیت سیستم های نظارت تصویری با تولید ویدئو همراه می باشد. و فعالیت آنها با پخش آن ویدئو به پایان می رسد. اگر در طول تولید ویدئو، ضبط ویدئو با مشکل همراه شود و ویدئویی ضبط نگردد، کل پروژه از بین می رود.

بنابراین از Raid در سیستم ها و تجهیزات ذخیره سازی برای مقابله با data loss و برقراری امنیت به عنوان راهکاری مناسب مورد استفاده قرار می گیرد.

تکنولوژی RAID چیست؟

با توجه به نیازهای ما انواع مختلف Raid ها در سطوح مختلف وجود دارد که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

سه مفهوم در تکنولوژی Raid وجود دارد:

Striping : منظور از این مفهوم این می باشد که اطلاعات را به بیش از یک دیسک پخش می کند.

Mirroring : این کلمه به معنی ایجاد یک نسخه یکسان از داده های دیسک بر روی بیش از یک دیسک می باشد.

Error Correction : منظور از این عبارت این می باشد که با استفاده از این قابلیت، می شود با ذخیره کردن یک سری اطلاعات اضافی در ذخیره اطلاعات، در صورت بروز مشکل آن را شناسایی و رفع کند.

زمانی که شما از Raid  استفاده می کنید حتما یکی از این قابلیت ها در آن گنجانده شده است. اما برای استفاده از هر سه قابلیت نیاز به بررسی محل استفاده و کاربرد آن تکنولوژی بستگی دارد. شما با استفاده از هر مدلی از تکنولوژی Raid شاهد سرعت و اطمینان خواهید بود.

با استفاده از تکنیک Mirroring اطلاعات از روی چندین دیسک خوانده می شود و به همین علت سرعت خواندن اطلاعات بالا می رود. اما امکان دارد در هنگام نوشتن اطلاعات با کاهش سرعت همراه باشد.

با استفاده از Striping سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات فزایش می یابد. شیوه کار این تکنیک به این صورت می باشد که از چند دیسک به صورت موازی در هنگام خواندن و نوشتن استفاده می شود که این امر باعث افزایش سرعت فعالیت می گردد.

در تکنیک Error Correction چون اطلاعات از روی چندین دیسک خوانده می شود و سپس مقایسه می گردد و پس از اصلاح و تایید منتقل می گردد، سرعت بسیار پایین می باشد.

حال به بررسی انواع Raid می پردازیم :

Raid 0

از این نوع Raid  به منظور افزایش سرعت و کارکرد دستگاه ها استفاده می شود. Raid Level 0 به Disk Striping Without Parity یا Disk Striping نام برده می شود. معنای کلمه strip راه راه یا خط خطی می باشد. منظور از این کلمه در اینجا بدین معنی می باشد که اطلاعات به صورت ریز ریز شده درچندین دیسک به طور مساوی تقسیم می شود. این فعالیت حداقل بر روی دو هارد دیسک صورت می گیرد و به این علت سرعت پردازش خواندن و نوشتن از حالت معمول بیشتر است. به دلیل اینکه همزمان دو هارد درایو اطلاعات را در بین خود تقسیم می کنند. قطعا زمانی که تعداد Head  های هارد دیسک ها بیشتر باشد سرعت نیز افزایش پیدا می کند.

Raid 1

که از آن به نام های Mirror یا Disk Mirror  استفاده می شود. نحوه کار در این نوع به این صورت می باشد که تمام اطلاعات دقیقا در دو هارد دیسک کپی می شوند و به طور همزمان در هر دو هارد دیسک اطلاعات شروع به خواندن و نوشتن می شود. به این دلیل  در Raid Level 1 در صورت وجود مشکل یا خرابی در هر کدام از دیسک ها و از بین رفتن اطلاعات در آن دیسک، از داده های دیگری که در هارد دیسک دوم وجود دارد استفاده کرد و به فعالیت خود ادامه می داد. این مدل کاربردی ترین مدل می باشد که با کمترین هزینه امکان فعالیت آن وجود دارد.

Raid 5

Disk Striping With Parity یا Raid level 5 . از این مدل بیشتر در سرورهای سازمانی و سخت افزارهای Nas Storage مورد استفاده قرار می گیرد. در این دل علاوه بر سرعت و کارایی بالا، خطا پذیری نیز وجود دارد. در این مدل زمانی که اطلاعات بر روی دیسک ها نوشته می شوند اطلاعات به صورت Parity بر روی دیگر دیسک ها نوشته می شود که این امر باعث می گردد که اگر زمانی مشکلی پیش آمد برای بازیابی اطلاعات از آن استفاده شود. در این تکنیک اطلاعات به صورت ریز ریز در همه دیسک ها وجود دارد و اگر یکی از دیسک ها فعالیت آن مختل گردد بازیابی اطلاعات از دیگر دیسک ها صورت می گیرد. مهمترین نکته در این مدل این می باشد که بعد از تعویض دیسک ها انتقال داده ها به صورت خودکار انجام می گیرد. و در هنگام خارج کردن دیسک و جا به جایی آن اختلالی در فعالیت مجموعه رخ نمی دهد.

Raid 6

اگر در Raid level 5 دو دیسک با مشکل مواجه شود کل اطلاعات ما از بین می رود و تنها در صورت از بین رفتن یک دیسک امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. اما در Raid level 6 این نقطه ضعف برطرف شده است و در صورت از بین رفتن دو هارد دیسک نیز امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. و قطعا تعداد هارد دیسک ها در این مدل بیشتر می باشد.

Raid 10

که مجموعه ای از Raid level 0 و Raid level 1 می باشد. و این مدل به صورت صفر و یک خوانده می شود. در این مدل قابلیت دو مدل 0 و 1 کنار یکدیگر قرار گرفته اند و بهترین و عالی ترین کارایی را به شما ارائه می دهند. برای پیاده سازی این مدل و شروع به فعالیت آن شما نیازمند به هزینه بیشتری می باشید زیرا از 4 هارد دیسک در این مدل استفاده می شود.

dideofogh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X