حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دید اُفق | فروش و نصب تخصصی

دوربین مداربسته

استاندارد Onvif چیست؟

Open Network Video Interface Forum  که به اختصار به آن OnVIF گفته می شود به معنای انجمن یا سازمان ارتباط باز ویدئو تحت شبکه (نظارت تصویری) می باشد. از این انجمن به عنوان رابطی بین سیستم های مدیریت تصویر VMS با دوربین های IP یاد می شود.

استاندارد Onvif چیست؟

آیا ONVIF به عنوان یک استاندارد شناخته می شود؟

سه شرکت بوش، سونی و اکسیس در سال 2008 یک شرکت تجاری تحت عنوان ONVIF را تاسیس کردند. در حال حاضر فعالیت این شرکت یکپارچه سازی تجهیزات امنیتی می باشد که توسط تعداد زیادی از تولید کننده ها در سراسر جهان مورد بهره برداری قرار می گیرد. این سازمان در حال حاضر 400 عضو دارد.

رقبای ONVIF

در سال 2008 دو شرکت با هدف ارائه استانداردهای تبادل داده مورد نیاز در سیستم های حفاظت فیزیکی تحت عنوان ONVIF و  PSIA  تاسیس شدند.

شرکت PSIA از لحاظ زمانی زودتر از شرکت ONVIF شروع به کار کرد ولی در رقابت با این شرکت دچار مشکل شد و دلیل آن این بود که شرکت ONVIF در میان تولید کنندگان دوربین مداربسته پشتیبانی قوی تری داشت و این مسئله باعث شد که آنها در رقابت با شرکت PSIA قوی تر ظاهر شوند.

چرا ONVIF

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا ONVIF. به دلیل اینکه هزینه یکپارچه کردن سیستم های VMS با دوربین های IP بسیار بالا و مدت زمان آن نیز زیاد می باشد. در حالیکه در این بازاری که تعداد تولید کننده ها بالا می باشد و تنوع محصولات زیاد می باشد، فعالیت یکپارچه سازی نیز با مشکل همراه خواهد بود.

یکی از مشکلات اساسی که به علت عدم یکپارچه سازی با VMD برای تولید کنندگان به وجود می آید این است که برای گرفتن سهم خود از بازار به مشکل بر می خورند. مهمترین هدف سازمان ONVIF این می باشد که تولیده کننده ها یک مرتبه در این سازمان ثبت شوند و بعد از آن برای یکپارچه سازی با هر محصولی دیگر به مشکل برنخورند.

این سازمان چگونه کار می کند؟

ONVIF به طور دقیق مشخص می کند که کلاینت های تصاویر تحت شبکه همچون VMS و NVR چگونه می توانند با ارسال کننده های تحت شبکه یکپارچه شوند

کلاینت ها با استفاده از ONVIF می توانند آدرس IP  خود عوض کنند، می توانند متوجه شوند که چگونه تعیین هویت می شوند، دوربین ها را به حرکت در بیاورند و زوم کنند، در انتها می توانند ویدئو های ضبط شده را مشاهده کنند و وقایع را ارسال نمایند.

حوزه کاری ONVIF

این سازمان از طیف وسیعی از عملکردها پشتیبانی می کنند. طیف وسیعی از خدماتی که این سازمان ارائه می دهد شامل خاموش و روشن کردن دستگاه، ضبط ویدئو، کنترل PTZ ، تحلیل ویدئو و … می باشد. شما با استفاده از دو شاخص مهم آن که تهیه عکس و تصویر می باشد می توانند اجازه تغییر و تنظیم پارامترهای دوربین و تصاویر را صادر کنند.

عملکردهایی که می توان با استفاده از ONVIF از آن پشتیبانی کرد

درست است که ONVIF  از طیف وسیعی از عملکردها پشتیبانی می کند ولی این فعالیت ها به این معنی نمی باشد که همه ابزارها از همه آنها پشتیبانی می کنند. یک پروفایل S پیشرفته در طول سال های گذشته توسط ONVIF ارائه شده بود که ضمانتی بود برای پشتیبانی از طیف وسیعی از عملکردها.

برای مثال در لیست S، PTZ نیز درج شده بود.

ONVIF در مقابل PAL/NTSC :

بسیاری از افراد این تصور را دارند که این دو به یک شکل و همسان می باشند ولی دوربین های ONVIF پیچیدگی بیشتری دارد و فعالیت ها و کارکردهای بسیار پیشرفته ای را شامل می شود. کارکرد NTSC/PAL به این صورت می باشد که هر دو آنها در یک جهت می باشند و یک سری تصاویری یکسانی را ارائه می دهند. علاوه بر این ها رزولیشن و سرعت فریم آنها نیز ثابت می باشد و هیچ گونه کنترلی بر روی آنها وجود ندارد اما با داشتن بیش از 50 سال سابقه استفاده از آنها قابل اطمینان تر و ساده تر می باشد. اما اگر شما قصد داشتید تصاویر را پردازش کنید یا PTZ ها را کنترل کنید و یا در پارامترهای دوربین تغییراتی ایجاد کنید برای اینکه این فعالیت ها جز مشخصه های استاندارد نبودند می بایست این فعالیت ها را حتما جداگانه انجام بدهید. در حال ONVIF یک جایگزین بسیار عالی در سطح بالا می باشد که ویژگی ها و معایبی را به همراه دارد.

 اهداف اصلی این انجمن

1-ارتباط بین تجهیزات حفاظتی تحت شبکه را استاندارد کنند.

2-بدون توجه به مدل و شرکت تولید کننده دوربین امکان استفاده از آنها فراهم گردد.

3-تمام تولید کننده ها و شرکت ها به این تکنولوژی ارتباطی در این سازمان دسترسی کامل داشته باشند.

مزایای استاندارد نامحدود یا باز ONVIF

اولین مزیت، قابل همکاری آن می باشد به این معنی که محصولات هر شرکت و تولید کننده ای قابلیت این را پیدا می کنند که در یک شبکه با دیگر محصولات از دیگر تولید کننده ها فعالیت داشته باشد و به یک زبان مشترک برسند.

دومین مزیت آن در آینده نگری آن می باشد که باعث می گردد که محصولات با یکدیگر در طول سالهای مختلف سازگاری داشته باشند و در سال های بعد محصولات قدیمی با محصولات جدید بدون مشکل در کنار یکدیگر فعالیت کنند.

dideofogh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X