حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دید اُفق | فروش و نصب تخصصی

دوربین مداربسته

فناوری ROI چیست؟

متخصصان امنیت هنگامی‌که دوربین‌های امنیتی را مستقر می‌کنند، آن‌ها را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهند تا صحنه‌هایی را که بیشتر مدنظر است پوشش دهند. در حوزه دید دوربین مداربسته، برخی از ناحیه‌ها اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارند و برخی از ناحیه‌ها در واقع از هیچ اهمیتی برخوردار نیستند. این کار بیشتر و درست‌تر است زیرا رزولوشن دوربین‌ها از رزولوشن D1 قدیمی به 1.3 مگاپیکسلی و 2 مگاپیکسل که امروزه استاندارد است و تا 5 مگاپیکسل و بیشتر افزایش می‌یابد. امروزه، این دوربین‌ها یا مناطق بیشتر را با یک دوربین واحد پوشش می‌دهند یا جزئیات بیشتری را در حوزه دید قدیمی نمایش می‌دهد. رزولوشن در حال افزایش، حتی با عملکردهای رمزگذاری اصلاح شده، نیازمند پهنای باند و ذخیره بیشتر و بیشتر است.

برای حل این مسئله، فناوری جدیدی به نام رمزگذاری منطقه موردنظر (ROI) ساخته شده است تا در حین کاهش سطح کیفیت در مناطقی که مدنظر نیست، بالاترین کیفیت تصویر را در مناطق یا یک صحنه یا مواردی که بیشتر موردنظر است، ارائه کند و نتیجه آن، بالاترین کیفیت و پایین‌ترین پهنای باند باشد.

 

تعیین رمزگذاری و کنترل کیفیت

در حال حاضر اکثر استانداردهای فشرده‌سازی با اتلاف مانند JPEG، MPEG-2، MPEG-4، H.264 / AVC و HEVC / H.265 که اخیراً منتشر شده است، رمزگذاری تبدیل فرکانس فضایی را اتخاذ می‌کنند. تصویر به داده تبدیل شده و به عدد بیان می‌گردد و بدون این‌که داده از بین رود، به دستگاه رمزگشایی منتقل می‌شود و این دستگاه کوانتیزه و تبدیل معکوس را پردازش می‌کند تا داده‌ها را به یک تصویر تبدیل نماید. تفاوت در اطلاعات تصویر بین پایان رمزگذاری و پایان رمزگشایی منجر به اعوجاج تصویر می‌گردد. این تفاوت‌ها عمدتاً توسط کوانتیزاسیون ایجاد می‌شود، زیرا در فرآیند فشرده‌سازی، کوانتیزاسیون فاکتور اصلی برای کیفیت رمزگذاری و حجم سرعت بیت است.

برای درک بهتر، کوانتیزاسیون بیشتر شبیه روش تقسیم است. برای مثال، ضریب کوانتیزاسیون 8 است و طبق قرارداد، این ضریب فشرده‌سازی نمی‌شود. با توجه به داده‌های اصلی برای رمزگذاری عدد و تقسیم آن به 8، عدد 4 را به دست می‌آوریم؛ بنابراین عدد داده‌ها منتقل شده، 4 است. سپس، زمانی که به انتهای رمزگشایی می‌رویم، باید ضریب 8 را در 4 ضرب کنید و حاصل آن برابر 32 است. ازاین‌رو، اعوجاج 1 (32-31=1) است؛ بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که هر چه مقدار ضریب بالاتر باشد، اعوجاج بیشتری ایجاد می‌شود.

در شکل زیر، یک بلوک را به‌عنوان واحد اصلی برای فشرده‌سازی قراردادیم، به‌عنوان‌مثال، یک بلوک با نقاط 8 * 8. با از استفاده تبدیل فرکانس فضایی داده‌ها را فشرده‌سازی می‌کنیم و سپس کوانتیزه و معکوس آن را پردازش می‌نماییم. شکل زیر را ببینید:

پس از فشرده‌سازی، بسیاری از داده‌های کوچک به 0 می‌رسند؛ بدین معنا که فشرده‌سازی مقدار اطلاعات منتقل شده را کاهش می‌دهد. بازیابی داده‌های تصویر در پایان رمزگشایی، بسیاری متفاوت از پایان رمزگذاری است. برای اینکه بهتر متوجه شوید، شکل بالا فقط روند ساده کوانتیزاسیون را نشان می‌دهد، در موارد اصلی، استانداردهای فشرده‌سازی مختلف از روش‌های مختلف کوانتیزاسیون استفاده می‌کنند و این فرآیند بسیار پیچیده‌تر است.

 

H.264 / AVC و رمزگذاری ROI

اکثر استانداردهای فشرده‌سازی فعلی تصویر را با ماکرو بلوک 16 * 16 تقسیم کرده می‌کنند و این ماکرو بلوک پایه اصلی فشرده‌سازی است. استاندارد H.264 / AVC نشان می‌دهد که ضریب کوانتیزاسیون می‌تواند برای هر ماکرو بلوک متفاوت باشد و این امر فضای توسعه تکنولوژی ROI را فراهم می‌کند. ازلحاظ تئوری، H.264 / AVC می‌تواند از ROI به هر شکل و هر تعداد در ماکرو بلوک 16 * 16 پشتیبانی کند. همچنین، میزان تفاوت در پیکربندی که فشرده‌سازی H.264 / AVC برای کیفیت ROI و غیر ROI نشان می‌دهد، نیاز بازار را برآورده می‌کند.

 

فناوری ROI چیست؟

 

تأثیر رمزگذاری ROI

ما با استفاده از یک صحنه بازبینی واقعی به‌عنوان نمونه تفاوت تأثیرات رمزگذاری از ROI و غیر ROI را مقایسه کردیم. در شکل زیر، ROI با کادر مستطیل قرمز مشخص شده است و کادر آبی تفاوت تصویر ROI و تصویر غیر ROI را نشان می‌دهد. کادر سبز تصویر غیر ROI را قبل و بعد از رمزگذاری ROI مقایسه می‌کند و تأثیر رمزگذاری ROI را در ناحیه غیر ROI نشان می‌دهد.

 

فعال کردن ROI

به‌طورمعمول، یکی از روش‌های پیکربندی رمزگذاری ROI، تنظیم دستی آن توسط رابط کاربر است که بسته به نیروی انسانی خیلی راحت نیست و ممکن است پیکربندی برای کاربر دشوار باشد. یکی دیگر از روش‌های پیشرفته این است که با تجزیه‌وتحلیل هوشمند در شیء صحنه، رمزگذاری ROI را انجام دهیم. به‌عنوان‌مثال، یک رویداد غیرعادی می‌تواند به‌وسیله رمزگذاری ROI ناحیه خاصی را که واضح‌تر از حد معمول دیده می‌شود، نشان دهد. بااین‌حال، به‌رغم انعطاف‌پذیری روش دوم، تقاضای بالاتری نسبت به عملکرد و ظرفیت دستگاه فشرده‌سازی دارد.

به‌عنوان‌مثال، ROI را که با تشخیص چهره انجام می‌شود، بگیرید، شکل زیر تأثیر رمزگذاری ROI را بر اساس تشخیص چهره نشان می‌دهد. پیکربندی دستی ROI هنوز هم کار می‌کند و با تجزیه‌وتحلیل هوشمند ناحیه چهره انسان به‌عنوان ROI تنظیم می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

موقعیت‌های بازبینی زیادی هستند که ROI و اطلاعات پس‌زمینه در همان صحنه وجود دارد. در این مقاله سفید، دو راه‌حل ارائه شده است، ROI که به‌صورت دستی فعال می‌شود و ROI که با تجزیه‌وتحلیل هوشمند در تصویر اجرا می‌شود؛ و این دو راه‌حل با رمزگذاری H.264 / AVC به دست می‌آیند تا کیفیت رمزگذاری و میزان ارسال بیت را تعیین کنند، پهنای باند را حفظ نمایند و هزینه را نسبتاً کاهش دهند.

هایک ویژن، تجزیه‌وتحلیل هوشمند، شناسایی چهره و رمزگذاری ROI را به محصولات ویدئویی با کیفیت بالا ادغام می‌کند و به‌عنوان یکی از اولین تولیدکنندگان صنعت نظارت که از استاندارد H.264 / AVC استفاده می‌کند، بهترین عملکرد رمزگذاری ROI را در مقایسه با محصولات مشابه تولیدکنندگان دیگر، نشان می‌دهد؛ و مثل همیشه، ما متعهد هستیم که ارزش بیشتری برای مشتریان قائل باشیم.

dideofogh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X