حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دید اُفق | فروش و نصب تخصصی

دوربین مداربسته

WDR چیست؟

WDR چیسـت؟

 

Wide Dynamic Range (دامنه دینامیکی وسیع)

یکی از مشکلات رایج دوربین‌ مداربسته تشعشع زیاد است. در محیط‌هایی که این دوربین‌ها نصب می‌شوند، مواجهه با این مشکل و تنظیم آن به‌صورت مکرر اتفاق می‌افتد. صرف‌نظر از منبعی که باعث تشعشع می‌شود، رفع این مشکل مربوط به ویژگی خاصی است که در همه دوربین‌های امنیتی وجود ندارد.

دامنه دینامیکی وسیع

این ویژگی ” ضد انعکاس ” که در حال حاضر به آن اشاره داریم، دامنه دینامیکی وسیع یا WDR گفته می‌شود.بدون اینکه بخواهیم به مباحث تکنیکی بپردازیم می توان گفت  WDR، تصاویری را از دو منبع نوردهی مختلف دریافت می‌کند. سپس آن تصاویر را گرفته و آن‌ها را در یک تصویر ترکیب می‌کند. نتیجه نهایی تصویری است که تقریباً هیچ‌گونه مشکل روشنایی ندارد.

WDR در مقابل DWDR

دامنه دینامیکی وسیع (WDR) را اغلب با دامنه دینامیکی وسیع دیجیتالی (DWDR) اشتباه می‌گیرند. نسخه دیجیتالی، نسخه ارزان‌تر این ویژگی است. گرچه، WDR واقعی تمام مشکلاتی را که ممکن است با تابش زیاد داشته باشید، رفع کند، اما DWDR درعین‌حالی که این مشکلات را کاهش می‌دهد، هرگز آن‌ها را به‌طور کامل حل نخواهد کرد.

نور خورشید

بخش بزرگی از بازار تحت تأثیر WDR است که راه‌حلی برای آن است که بتوانید دوربین خود را در معرض نور خورشید قرار دهید. اجازه دهید واضح‌تر توضیح دهیم؛ هیچ دوربین مداربسته را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، فرقی نمی‌کند که چه ویژگی‌هایی دارد یا ارزش آن چقدر است. این دوربین‌ها برای مقاومت در برابر نور مستقیم خورشید که به لنز می‌تابد، ساخته نشده‌اند. این امر باعث ایجاد گرما در سنسور تصویر می‌شود و درنهایت این سنسور می‌سوزد و باعث می‌شود دوربین شما دیگر کارایی نداشته باشد.

سطوح انعکاسی

درحالی‌که WDR هیچ کمکی برای اینکه دوربین خود را در معرض خورشید قرار دهید، نمی‌کند، اما از هر نوری که منعکس می‌شود، مراقبت می‌کند. نور منعکس شده در عکس‌های دوربین شما یک اتفاق معمول است. وسایل نقلیه، بدنه وسایل شیشه ای و لوازم خانگی که از جنس فلز یا استیل هستند نمونه‌هایی از سطوح بالقوه بازتابنده هستند. این موارد حتماً و در 100 درصد مواقع باعث ایجاد تشعشع زیادی نمی شوند، بلکه بستگی به ساعتی از روز که در آن هستیم، زاویه شی و زاویه دوربین دارد و ممکن است دریابید که ای کاش این ویژگی (یعنی WDR) را برای دوربین خود در اختیار داشتید.

پنجره‌ها و درب‌های شیشه‌ای

در واقع، بزرگ ‌ترین دشمن شما زمانی است که دوربین شما در چشم باشد. دوربین‌هایی که در داخل نصب می‌شوند، اغلب در حوزه دید قرار دارند؛ لابی‌ها، بوتیک‌ها و دفاتر نمونه‌هایی ازاین‌دست هستند. در طول ساعات روز، دوربین‌های بدون WDR، زمان بسیار زیادی را صرف نشان دادن تصویر اطراف این قاب‌های شیشه‌ای می‌کنند. در این دوربین‌ها، این مناطق فقط به‌عنوان نقاط روشن در تصویر ظاهر می‌شوند. در اغلب موارد، این انعکاس نور به ‌قدری بد است که هر چیزی در جلو، اطراف یا پشت این شیشه تحت تاثیر این تابش قرار خواهد گرفت.

نورپردازی در محیط داخلی

این یکی از مسائلی است که کمتر از مسائل دیگر منجر به مشکلات زیاد تشعشع می‌شود، اما بهرحال اتفاق می‌افتد. نور لامپ‌های فلورسنت، کار را برای دوربین‌های مدار بسته یا CCTV دشوار می‌کند. به‌طورکلی، اگر با انعکاس نوری که نورپردازی داخلی ایجاد می‌کند، مشکل‌دارید، تنظیم زاویه‌ی دوربین معمولاً یک راه‌حل ساده است اما برای کسانی که ممکن است این گزینه را نداشته باشند، یا اگر از طریق آن روش قابل‌حل نباشد، WDR نیز به آنها کمک خواهد کرد.

چراغ‌های خودرو

چراغ‌های جلو وسایل نقلیه می‌توانند یک معضل واقعی برای دوربین‌های امنیتی استاندارد باشند. آن‌ها نه ‌تنها نور روشنی را در وسط عکس شما ایجاد می‌کنند، بلکه می‌توانند ” اختلال ” یا ” پارازیت ” زیادی را در عکس شما به وجود آورند. با استفاده از WDR، روشنایی این چراغ‌های جلو به نقطه‌ای می‌رسند که فقط می‌توان گفت که آن‌ها روشن هستند و ” پارازیت ” هایی که تولید می‌کنند، همگی ناپدید می‌شوند. تنها زمانی که WDR کمکی به چراغ‌های جلو نمی‌کند، این است که دوربین در یک ارتفاع بسیار کم قرار گیرد و نور چراغ به‌طور مستقیم به دوربین برسد. در چنین مواقعی، از تابلو مادون قرمز برای متوجه شدن نور روز استفاده می‌شود و در واقع، دوربین به‌صورت همزمان تصویر روز هنگام و شب‌ هنگام را امتحان می‌کند و نشان می‌دهد؛ نتیجه نهایی تصویری است که برای دوربین بدون WDR، یکسان به نظر می‌رسد.

dideofogh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X